Príbeh najlepšieho slovenského syra

14
mar
2022

Príbeh najlepšieho slovenského syra

Spoločnosť Nitrazdroj  je významným partnerom slovenských producentov a rovnako to platí aj pre spoluprácu s Kozím vŕškom. Podpora regionálnych výrobcov, tradícia, kvalita a použitie lokálnych surovín sú kľúčové parametre, ktoré spoločnosť Nitrazdroj presadzuje, aby priniesla to najlepšie zo Slovenska pre svojich zákazníkov. Aj z tohto dôvodu je portfólio produktov Kozí vŕšok dostupné v celej sieti predajní Nitrazdroj.

Tradičná výroba zrejúcich syrov je najdôležitejším artiklom v portfóliu Kozieho vŕška. Avšak rovnako kvalitné a žiadané sú jogurty vyrábané klasickou metódou bez pridania umelých farbív tak, ako ich robili naše staré mamy.

Syrárstvo a všeobecne výroba mliečnych výrobkov zaznamenala na Slovensku viaceré vzostupy a pády. Fenoménom slovenského potravinárstva je samozrejme bryndza. Jej lokalizáciu na Slovensku zapríčinilo niekoľko súbežne pôsobiacich faktorov, akými sú valaská kolonizácia, horský a podhorský charakter veľkej časti slovenského územia, rozšírený chov nenáročných hospodárskych zvierat – oviec, laznícka urbanizácia a roľnícky charakter života veľkej časti obyvateľstva. Je nepochybné, že prvú bryndzu – čiže špecifický syr, ako aj iné kvalitatívne odlišné druhy syrov vyrábali bežní ľudia pre vlastnú potrebu už skôr, ako sa oficiálne datuje. S rozvojom všeobecného obchodu a hospodárstva sa však dostávala aj výroba a následná distribúcia týchto komodít na vyššiu kvalitatívnu a kvantitatívnu úroveň.

V súvislosti s týmto procesom zohrali kľúčovú úlohu obchodnícke rodiny z podjavorinského kraja zo Starej Turej. Špeciálne miesto v histórii bryndziarstva a syrárstva má rodina Vagačovcov, a to vďaka Jánovi Vagačovi (1759 – 1835). Práve on sa udáva v historiografii a v spomienkach ako vynálezca predchodcu dnešnej bryndze. Vagačovcov v obchode a vo výrobe s bryndzou čoskoro nasledovali ďalšie staroturianske rody – napr. Molecovci. Slovensko ako geograficky rozmanitá krajina sa stala vhodným domovom pre tento potravinársky produkt, špeciálne regióny Podpoľanie, Horehronie, Liptov a Spiš. Práve región Podpoľanie a jeho okolie sa stali jadrom slovenského bryndziarstva a syrárstva.


Predchodcom bryndze ako ju poznáme dnes bol lisovaný solený zrejúci syr z ovčieho mlieka. Práve ten bol inšpiráciou pre jedného zo zakladateľov remeselnej ručnej výroby zrejúcich syrov na Kozom vŕšku na Liptove. Zhodou náhod aj on vyrastal na tej istej Hurbanovej ulici v Starej Turej niekoľko metrov od pôvodnej prvej zaznamenanej syrovej manufaktúry rodiny Vagačovcov na Slovensku. Výroba poctivých ručne robených zrejúcich syrov podľa tradičnej receptúry na Kozom vŕšku prešla od svojho začiatku významným vývojom a dnes produkujú v Ivachnovej syry svetovej kvality. Dôkazom je aj niekoľko medzinárodných ocenení vrátane zlatej medaily zo svetovej výstavy syrov vo Veľkej Británii za zrejúci kozí syr. S hrdosťou môžeme povedať, že na Slovensku vyrábame bezpochyby mliečne produkty svetovej kvality, ktoré môžu kedykoľvek kvalitou konkurovať importovaným mliečnym výrobkom.

Aj na Kozom vŕšku si uvedomujú, že inovácie sú kľúčové pre úspešnú budúcnosť firmy. Preto sa sústreďujú na rozvoj nových moderných produktov, pričom využívajú jedinečné lokálne suroviny, ktoré upravujú najmodernejším a zároveň šetrným spôsobom. Novinkou v portfóliu je rada výrobkov pod značkou Colostrino obsahujúca lyofilizované kozie kolostrum v bio kvalite. Lyofilizácia je termín na označenie procesu odparenia (odstránenia) vody zo zamrznutých (zmrazených) produktov. Mnohí odborníci na výživu, zdravie a imunitu považujú práve kolostrum za tekutinu 3. tisícročia – biologické zlato, ktoré chráni ľudský organizmus pred infekciami, podporuje budovanie imunitného systému a poskytuje dôležité živiny pre zdravý rast a vývoj. Produkty Colostrino sa podarilo firme presadiť aj na čínskom trhu a v súčasnosti zvažujú ďalšie možnosti rozvoja na tomto trhu v spolupráci so zahraničnými partnermi.

Viac o najlepších slovenských syroch

Viac o Colostrino

Viac o prevratných jogurtoch